دایره مرکزی کودکان خیابانی شناسایی کودکان کار

دایره: مرکزی کودکان خیابانی شناسایی کودکان کار کودکان خیابانی بهزیستی حمایت بهزیستی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سه الگوی بازی در بورس

روند کم نوسان بازار سهام در شرایطی ادامه دارد که به نظر می رسد تعدد «عدم قطعیت ها» منجر به واکنش‌ها چندگانه معامله گران شده است هست. نااطمینانی به روند قیمت ار

سه الگوی بازی در بورس

سه الگوی بازی در بورس

عبارات مهم : ایران

روند کم نوسان بازار سهام در شرایطی ادامه دارد که به نظر می رسد تعدد «عدم قطعیت ها» منجر به واکنش‌ها چندگانه معامله گران شده است هست. نااطمینانی به روند قیمت ارز، آینده برجام، قیمت کالاها در بازار جهانی، آینده قیمت سود و شیوه تازه گزارشگری مالی پنج نقطه ابهامی است که سهامداران را با خود درگیر کرده هست. بنابراین بورس بازان با وجود عملکرد مناسب بخش مهمی از شرکت ها در سال ۹۶ و بعضی پتانسیل های مثبت در آینده، دچار نوعی بی تصمیمی شده است اند. در این میان، سرمایه گذاران براساس تحمل ریسک سه نوع استراتژی را در پیش گرفته اند. سهامداران با ریسک پذیری اوج از سطوح قیمتی فعلی سهام استفاده کرده و با امید به آینده اقتصادی-سیاسی کشور اقدام به خرید می کنند.

طبیعتا در صورت بازگشت رونق به بورس، این گروه متناسب با ریسک پذیرفته شده است می توانند بیشترین سود را کسب کنند و برعکس. در سوی دیگر، افراد با ریسک پذیری میانگین هستند که استراتژی «صبر و انتظار» را در پیش گرفته اند و حضور چندانی در نقش خریدار ندارند. این گروه در مواجهه با روندهای مثبت سهام نیز به سرعت در موقعیت فروش قرار می گیرند. دسته سوم ولی سرمایه گذاران ریسک گریز هستند که سهام خود را با توجه به ابهامات موجود نقد کرده و سرمایه خود را به سمت دارایی های امن هدایت کرده اند.

سه الگوی بازی در بورس

سه الگوی بازی در بورس

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران این روزها با گام هایی کند و محتاط حرکت می کند. این احتیاط را می توان در ثبت نوسانات اندک روزانه شاخص سهام به وضوح دید. این فضا باعث شده است استمرار رالی صعودی بورس که در نیمه دوم امسال بسیاری از سهامداران را غافلگیر کرد، در کوتاه مدت تا حدودی رنگ ببازد. دیروز نیز در ادامه داد و ستدهای محتاطانه سهام، سرمایه گذاران شاهد حاکمیت جو انتظار و کم کردن نوسانات قیمت سهام بودند. در نهایت نماگر مهم بازار با افت ۱/ ۰ درصدی مواجه شد و در سطح ۹۸ هزار و ۸۰ واحدی ایستاد. ارزش داد و ستد خرد روزانه سهام نیز در سطح محدود ۱۰۰ میلیارد تومانی قرار داشت که نشانه ای جدی از احتیاط و تردید معامله گران در مقطع فعلی تلقی می شود. به نظر می رسد تا وقت برطرف ابهامات درخصوص تحولات مهم اقتصادی و سیاسی در سطح داخلی و خارجی اوضاع رکود و انتظار در بازار سهام کما بیش استمرار یابد.

روند کم نوسان بازار سهام در شرایطی ادامه دارد که به نظر می رسد تعدد «عدم قطعیت ها» منجر به واکنش‌ها چندگانه معامله گران شده است هست. نااطمینانی به روند قیمت ار

در این فضای احتیاطی بسته به میزان ریسک پذیری یا ریسک گریزی، می توان تحرکات سهامداران را در سه الگو مشاهده کرد. نخستین دسته بورس بازانی هستند که با ریسک پذیری بیشتری در سمت خرید حاضر می شوند، دسته دوم ولی با برخورداری از درجه متوسطی از ریسک پذیری در سمت خرید و فروش فعالیت چندانی ندارند. دسته سوم معامله گرانی هستند که در این شرایط ترجیح می دهند نقدینگی خود را به سمت دارایی امن تری همچون دلار یا سپرده های بانکی و اوراق بدهی ببرند. جایی که حالا بسته ضد التهاب قیمت ارز از سوی بانک مرکزی منشتر شدن گواهی سپرده با قیمت ۲۰ درصدی و همچنین زیاد کردن قیمت سود اوراق خزانه اسلامی جذابیت بیشتری از سوی این بازارها ایجاد کرده هست. ولی توجیه این بورس بازان در گزینش الگوی معاملاتی خود چیست و کدام دسته بازدهی بیشتری را کسب می کنند؟

مواجهه بورس بازان با پنج بازی ساز

همان طور که در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» با عنوان «پنج بازى ساز بورس ۹۷» اشاره شد، نگاه بازار سهام در شرایط فعلی به متغیرهای کلیدی هچون قیمت دلار، قیمت جهانی کالاها (به خاص نفت و فلزات پایه)، قیمت سود سپرده های بانکی، شیوه تازه گزارشگری مالی شرکت ها و عوامل غیراقتصادی (برجام) هست. ابهام موجود در روند آتی این پنج عامل با سیطره فضای احتیاط و انتظار موجب تضعیف معاملات سهام شده است هست. در این فضا نماگر مهم بازار نوسانات محدودی را تجربه می کند. برطرف ابهام این عوامل با دادن دید روشن تر به سهامداران در مورد روند آتی این پنج بازی ساز، سمت و سوی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال آینده را مشخص می کند. بر همین اساس می توان به وضوح مشاهده کرد که عوامل پنج گانه مذکور حالا بیشترین نقش را در تفکر معاملاتی و نحوه اتخاذ استراتژی سهامداران دارند. ردپای این عوامل را می توان در نحوه داد و ستد این بورس بازان با درجه مختلفی از ریسک پذیری مشاهده کرد. «دنیای اقتصاد» با رصد نحوه فعالیت اهالی تالار شیشه ای سه جبهه متفاوت معاملاتی را شناسایی کرده است.

شناسایی تفکر معاملاتی

سه الگوی بازی در بورس

دسته اول سهامدارانی هستند که با برخورداری از ریسک پذیری اوج از سطوح قیمت های کنونی در معاملات استفاده می کنند. این افراد با امید به آینده برجام و همچنین روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی در سمت خرید حاضر می شوند. این گروه از معامله گران اصلاح قابل توجه قیمت در بازارهای جهانی را چندان محتمل نمی دانند و از سوی دیگر معتقدند ریسک چندانی متوجه اوضاع سیاسی کشور نخواهد بود. بر همین اساس جهت جانماندن از موج صعودی احتمالی سهام تحت تاثیر سیگنال های سیاسی و اقتصادی با قدرت بیشتری در معاملات حضور می یابند. این گروه از فعالان بورس قاعدتا به علت ریسک پذیری بالاتر، در صورت رونق بورس بازدهی بالاتری نیز کسب می کنند.

دسته دوم در شرایط کنونی سهامدارانی هستند که درجه متوسطی از ریسک پذیری دارند. این سهامداران جامعه آماری بیشتری در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دارند. در سطوح فعلی قیمت ها میل به چندانی به فروش ندارند، آیا که امید زیادی به ایجاد موج اطمینان از برطرف ابهامات بورس دارند. با این حال در حالت آماده باش جهت فروش هستند.

روند کم نوسان بازار سهام در شرایطی ادامه دارد که به نظر می رسد تعدد «عدم قطعیت ها» منجر به واکنش‌ها چندگانه معامله گران شده است هست. نااطمینانی به روند قیمت ار

ممکن است با رشد محدود قیمت ها به فروش سهام خود اقدام کنند. علاوه بر این اگر در کوتاه مدت از ناحیه یکی از پنج عامل مذکور در گزارش سیگنالی منفی مشاهده شد، ترجیح می دهند پرتفوی خود را نقد کنند. این افراد در بخش خرید نیز فعلا تحرک چندانی ندارند. یا به این علت که منتظرند سیگنال های جدیدی جهت اطمینان بخشی به معاملات سهام به وجود آید یا به این علت که در انتظار اصلاح جدی تر قیمتی جهت ورود به معاملات هستند. به نظر می رسد وقت ورود این افراد عمدتا در یکی دو ماه آینده باشد. جایی که احتمالا ابهامات پیش روی بازارهای جهانی مرتفع شده است باشد و شرکت ها جهت گزارش اوضاع عملکرد هر سال خود به مجمع می روند. به عبارت دیگر این افراد پلن خرید خود را موکول به زمانی کرده اند که دید روشن تری نسبت به عوامل اثر گذار در بازار سهام پیدا کنند. این وقت به نظر می رسد در ماه های نخست سال آینده همگام با برگزاری مجامع باشد. ولی میزان بازدهی این گروه در صورت تجدید موج صعودی و احیای معاملات سهام، نسبت به سرمایه گذاران با درجه ریسک بالاتر (گروه اول)، کمتر است.

دسته سوم را ولی معامله گرانی تشکیل می دهند که کاملا ریسک گریز هستند. به اوضاع قیمت ها چندان توجهی ندارند و ترجیح می دهند پول خود را به سوی دارایی های امن تری چون دلار یا سپرده های بانکی و اوراق بدهی ببرند. وارد شدن این افراد به معاملات بورس قاعدتا نیازمند اوضاع باثبات معاملات سهام هست. ایجاد اطمینان در اوضاع بازار سهام می تواند پول ها را به سوی این بازار جلب کند. این ثبات و اطمینان بازگشت نگرانی ها در عرصه اقتصادی – سیاسی داخلی و اوضاع بازارهای جهانی را می طلبد. میزان بازدهی این گروه نیز در دوران رونق بورس، مطابق با قاعده ریسک-بازدهی نسبت به دو گروه اول و دوم کمتر خواهد بود.

سه الگوی بازی در بورس

سمت و سوی بورس در سال ۹۷

در شرایط فعلی در فضای اقتصاد کلان، قیمت دلار نوسان های شدیدی را تجربه کرده است و بازارهای جهانی نیز با نوعی عدم قطعیت مواجهند. همچنین، انتشار اوراق گواهی سپرده با قیمت ۲۰ درصد از سوی بانک مرکزی به ابهامات موجود در بازار سهام بیش از پیش افزوده هست. از سوی دیگر بازار نسبت به نحوه گزارشگری تازه مالی ابهام دارد. موضع ترامپ نیز در مورد برجام ابهام دیگر پیش روی سهامداران هست. بر همین اساس شاید بااهمیت ترین پرسش پیش روی سهامداران سمت و سوی معاملات سهام در سال ۹۷ باشد.

عقب نشینی خودرویی ها

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات دیروز تحت تاثیر فشار فروش سهامداران در مسیر نزولی قرار گرفت. مطابق آینده نگری های «دنیای اقتصاد» موج صعودی در گروه ماشین باز هم پایدار نبود. تا جایی که دو نماد «خساپا» و «خپارس» تحت تاثیر شناسایی سود از سوی معامله گران با فشار عرضه مواجه شدند و در صدر نمادها با بیشترین اثر کاهنده بر نماگر مهم بازار قرار گرفتند. در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» با عنوان «بورس بازی در فضای تردید» به رشد بدون اعتبار این گروه اشاره و احتمال شدت یافتن فشار فروش در سهام این گروه تاکید شد. در این شرایط دیروز گروه ماشین با ثبت افت بیش از ۶/ ۱ درصدی شاخص، رتبه پنجم صنایع با بیشترین افت را به خود تخصیص داده شده است داد. حجم داد و ستد های این گروه ۲۸۱ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۰ میلیارد تومان بود. این معاملات بار دیگر صنعت ماشین را در صدر صنایع برتر بورس قرار داد.

تردید در گروه فلزی ها

گروه فلزات اساسی دیروز شاهد انتشار عملکرد گزارش ماهانه تعدادی از شرکت های زیر مجموعه بود. گزارش فولاد مبارکه در بهمن ماه منتشر شد تا قیمت این نماد بعد از ۶ روز معاملاتی نوسان در محدوده منفی با رشد مواجه شود. میزان فروش «فولاد» در ماه گذشته نسبت به دی ماه ۱۵ درصد زیاد کردن داشته هست. همچنین محتوای این گزارش از پوشش ۹۷ درصدی میزان فروش از ابتدای سال حکایت می کند.

بر همین اساس این نماد در ساعات ابتدایی معاملات تحت تاثیر محتوای این گزارش در مسیر صعودی حرکت کرد. با این حال در ادامه دامنه رشد قیمت این نماد محدود شد، امری که نشان دهنده سیطره احتیاط در معاملات این گروه به شمار می رود. دیگر نماد فولادی بورس یعنی «فخوز» با رشد ۱۳/ ۱ درصدی قیمت مواجه شد و در فهرست نمادهای اثر گذار بر شاخص کل قرار گرفت. در این میان گزارش های ماهانه دو شرکت«فرآور» و «فاسمین» نیز حاکی از زیاد کردن میزان فروش نسبت به دی ماه (رشد به ترتیب ۸۸ و ۲۳ درصدی) هست. «فاسمین» هر چند در ساعات ابتدایی معاملات با رشد قیمت مواجه شد، ولی در ادامه تحت تاثیر فشار فروش سهامداران افت ۳۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. «فرآور» ولی با رشد ۳۳/ ۱ درصدی به معاملات خود در روز گذشته آخر داد. دو قلوهای سنگ آهنی یعنی «کگل» و «کچاد» نیز با شیب ملایمی در مسیر نزولی حرکت کردند.

رصد سهام پالایشی

نمادهای زیر مجموعه گروه فرآورده های نفتی روز گذشته با فشار فروش از سوی اهالی تالار شیشه ای مواجه شد. «شتران» بعد از تعدیل مثبت ۲۴ درصدی سود هر سهم خود دیروز افتتاح شد و هر چند در ابتدا با رشد قیمت مواجه شد، ولی در ادامه افت اندک ۱۴/ ۰ درصدی را به خود دید. دیگر نمادهای این گروه نیز نوسانات اندکی را ثبت کردند. به نظر می رسد تاخیر ارائه گزارش های عملکرد ۹ ماهه این شرکت ها، دادو ستد سهام این گروه را با احتیاط و تردید همراه کرده است.

در بازار چه گذشت؟

در مجموع در آخر معاملات دیروز گروه های خودرو، شیمیایی و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین صنایع بورسی قرار گرفتند. شاخص کل بورس تحت تاثیر معاملات منفی در نمادهای مخابرات ایران، سایپا، چادرملو، ملی مس و پارس ماشین ۹۷ واحد افت کرد و به رقم ۹۸ هزار و ۸۰ واحد رسید. در برابر نمادهای سرمایه گذاری غدیر و فولاد خوزستان مانع از افت زیاد این نماگر شدند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای مس شهید باهنر، کشور عزیزمان ایران ماشین دیزل، ریخته گری تراکتورسازی ایران، محورسازان کشور عزیزمان ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، بهنوش کشور عزیزمان ایران و رینگ سازی مشهد بود. در برابر نمادهای سازه پویش، تکنوتار، کارتن ایران، صنایع شیمیایی سینا، داروسازی سینا، داده پردازی کشور عزیزمان ایران و کاشی الوند با بیشترین کم کردن قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

سرمایه گذاران بورسی دیروز جهت خرید اوراق صکوک کشور عزیزمان ایران خودرو، واحدهای صندوق امین یکم و اوراق همکاری ملی نفت کشور عزیزمان ایران طولانی ترین صف های خرید را ثبت کردند. در برابر گروهی دیگر از سرمایه گذاران با تشکیل صف های فروش طولانی تلاش کردند از اوراق صکوک کشور عزیزمان ایران خودرو، واحدهای صندوق کمند، سهام مس شهید باهنر، حق تقدم سرمایه گذاری نیرو، اوراق صکوک سایپا و اوراق همکاری شهرداری سبزوار خارج شوند. در آخر معاملات روز یکشنبه حق تقدم لیزینگ رایان سایپا با معامله ۱۸۲ میلیون سهمی بیشترین حجم معاملات و اوراق صکوک کشور عزیزمان ایران ماشین با معامله ۲۵۰ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | گزارشگر | مخابرات ایران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog